Без змін до Конституції районний рівень не бачить стимулів підтримувати децентралізацію, а особливо, — об’єднання громад, — В’ячеслав Негода
Сьогодні дуже мало прикладів реальної підтримки районними органами влади реформи місцевого самоврядування, особливо, щодо утворення об’єднаних громад. І навпаки — є безліч прикладів блокування реформи на районному рівні.
Про це сказав В’ячеслав Негода під час тренінгу для представників органів місцевого самоврядування, який проходив 7-8 квітня у Львові за участі голів районних рад та представників об’єднаних громад.
На жаль, районний рівень організації влади сьогодні створює чимало проблем для органів місцевого самоврядування сіл, селищ та міст районного значення і, особливо, об’єднаних громад. Проблеми ці виникають тому, що до цього часу районні ради свої самоврядні повноваження практично у повному обсязі зобов’язані передавати райдержадміністраціям. Крім того, районним держадміністраціям передаються і повноваження сільських, селищних, міських рад районного значення, наприклад у сферах освіти, охорони здоров’я. Таким чином маємо ситуацію, що функції самоврядування виконуються органами виконавчої влади – райдержадміністраціями. Крім них, такі функціє є лише у міст обласного значення і об’єднаних громад.
Вихід с цієї ситуації тільки один — спочатку утворити спроможні громади, далі – сформувати оптимальні райони, надати право районним радам утворювати власні виконавчі органи, змінити статус районної державної адміністрації. Для забезпечення такої схеми організації влади необхідні зміни до Конституції»