ДОКИ В МЕЖАХ ОДНОГО РАЙОНУ ІСНУВАТИМУТЬ СПІЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ТА ІНТЕРЕСИ ГРОМАД – ДОТИ ІСНУВАТИМЕ ДОЦІЛЬНІСТЬ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПРЕДСТАВНИЦЬКОГО ОРГАНУ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ.

Зокрема, Віталій Кімак зазначив, що внаслідок передачі усіх повноважень з районного рівня на рівень ОТГ з 1 січня 2021 року все частіше виникають ситуації з закриттям важливих соціальних обєктів. У неспроможних громадах через дефіцит фінансування вже закриваються лікарні, спортивні школи, дитячі будинки, заклади опіки для людей похилого віку, музичні школи, будинки учнівської творчості. Перед загрозою закриття опинилися окремі заклади дошкільної та шкільної освіти. А тим часом кількість чиновників у таких неспроможних ОТГ зростає з геометричною прогресією. Лікарні перейшли в управління ОТГ. Фінансування заробітньої плати медпрацівникам з 1 квітня 2020 року здійснює Національна Служба Здоровя України за реально наданими послугами пацієнтів. Енергоносії і приміром так звані “гірські доплати” мають тепер покривати місцеві бюджети ОТГ. Пощастило тим, які стали опорними і отримують належну підтримку від держави. Однак в критичній ситуації опинилися лікарні, які перейшли у власність неспроможних ОТГ (тих ОТГ, які отримують базову дотацію і мають нижчий середнього рівнень податкоспроможності). Часто у таких лікарнях лікуються жителі з різних ОТГ, а доплачувати з місцевого бюджету доведеться власнику. Та й домовитися про співфінансування декільком головам і кільком депутатським корпусам невдається через субєктивні фактори. Такі самі ситуації виникають і по інших установах в галузі освіти, спорту, соціального захисту, тощо. Не вдається домовитися керівникам сусідніх ОТГ часто і по спільних проблемах таких як утилізація твердих побутових відходів, берегоукріплення, ремонту доріг, транспортного сполученні, тощо. Немає однакового розуміння підтримки на території району підрозділів з ліквідації надзвичайних ситуацій. Зростає диспропорція рівня загальної середньої освіти у різних ОТГ в результаті різних підходів ло навчального процесу.
За словами Віталія Кімака усі проблемні питання потрібно якомогашвидше вирішити на законодавчому рівні наділивши окремими повноваженнями новий субрегіональний рівень в Україні та врегулювати питання його фінансування. За основу стандартів варто взяти досвід Франції, Німеччини та Польщі. На початку лютого Самбірська районна рада підтримала такі законопроекти, які напрацьовані УАРОР і надіслала своє звернення до Президета України, до Парламенту та КМУ.
За результатами обговорень наради, 18 лютого запланована всеукраїнська онлайн-нарада, за участю представників
центральних органів державної влади, парламенту та експертного середовища. А за її результатами будуть підготовленні відповідні звернення та позиційні документи.